Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадењето на здрава храна нема да ви помогне да се чувствувате добро доколку храната која ја внесувате е премногу солена. Треба да го ограничите јадењето сол на препорачаната дневна доза за да не си го доведете здравјето во ризик.

Максималната количина сол која треба да ја внесувате дневно е 6 грама, и сѐ повеќе од тоа може да ви предизвика проблеми со здравјето.

Според последните истражувања беше докажано дека просечниот возрасен човек внесува многу повеќе сол отколку што е препорачано, што резултира во поголем ризик од висок крвен притисок. Просечниот возрасен човек консумира околу 10 грама сол секој ден, а тоа беше докажано со помош на тестови кои го мереа нивото на содиум во телото.

Содиумот го повишува крвниот притисок, кој пак може да предизвика срцев удар, срцеви проблеми, потешкотии со циркулациите и проблеми со дотокот на крв во мозокот, кој може да предизвика проблеми со меморијата и когнитивните способности.

Докторите советуваат дека сепак може да се реагира навремено доколку се забележат први знаци од покачување на притисокот, а најчесто се препорачува консумирање на храна која е богата со витамин Ц, влакна и омега-3 киселини. Тие најчесто се наоѓаат во овошје, зеленчук и зрнести плодови.

Неконтролираното внесување на сол во организмот не мора да се должи само на свесно посолената храна, туку многу почесто тоа е случај кога консумирате преработена храна, сувомеснато и храна од конзерва.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе