Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

А.С.
/ 24.06.2022 / 10:19

Често се зборува за тоа како треба да ги елиминирате или намалите јаглехидратите од вашата исхрана за да изгубите тежина.

Затоа, љубителите на тестенини, компири и други извори на јаглехидрати може да останат разочарани и изгубени бидејќи остануваат без некои од нивните основни намирници.

Иако консумирањето помфрит и омилените тестенини со сосови сигурно не помага при слабеење, не е секогаш точно дека јаглехидратите само доведуваат до зголемување на салото на стомакот.

Ова особено не е случај ако сакате да уживате во овесна каша, која најефективно помага да се намали салото на стомакот од сите извори на јаглехидрати, според диететичарката Тристи Бест.

Овесната каша, исклучително популарна храна за појадок што заситува, не е единственото јадење што го јадете за појадок и помага во слабеењето, но е една од најдобрите опции за почеток на денот поради нејзините нутритивни придобивки. Не само што овесните снегулки се најдобри јаглехидрати за слабеење, туку тие исто така играат улога во намалувањето на лошиот холестерол и регулирањето на нивото на шеќер во крвта, а се полни со протеини и влакна.

Зошто треба почесто да јадете овесни снегулки?

Еден од начините на кои овесната каша помага да се намали салото на стомакот е тоа што најверојатно нема да изедете премногу, според Бест, бидејќи јаглехидратите богати со влакна ви помагаат да развиете чувство на ситост побрзо.

„Целите житарки го одржуваат шеќерот во крвта стабилен, спречувајќи ги скоковите и падовите поврзани со зголеменото зголемување на телесната тежина“, вели Бест.

Здрав појадок: Шест рецепти за мафини со овесни снегулки

Една неодамнешна студија покажа дека кога шеќерот во крвта ви се намалува по оброкот, гладувате побрзо и затоа имате тенденција да јадете повеќе. Бест вели дека една од најдобрите работи за јадење овесна каша е тоа што може да се подготви на различни начини, а многу од варијантите може да се подготват без да се додаде голема количина калории.

Најдобрата опција е да не ги јадете оние однапред подготвени и спакувани овесни снегулки со разни преливи, туку да направите сопствена комбинација, на пример со јаткасти плодови и овошје, како и со печурки, јајца и спанаќ, доколку сакате солени варијанти.

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Remote video URL
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Фит

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Read more
Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Read more

Како да почнете да слабеете веднаш?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе