Jaguar до 2025 ќе стане потполно електричен бренд

Jaguar најави дека до 2025 година планира да стане потполно електричен бренд.

Jaguar ќе започне со производство на електрични автомобили во рамки на својата стратегија „Reimagine“.

Планирано е до 2025 година да станат потполно електричен бренд, без понуда на модели со мотори за внатрешно согорување, а нема да произведуваат ниту хибридни модели.

Исто така, Rover ќе се преориентира кон електрификација, а за 5 години се очекува да претстават 6 нови модели, почнувајќи од 2024 година.

Jaguar Land Rover ќе користи три платформи компатибилни со потполно електричен погон.

Од компанијата планираат да вложат 3 милијарди долари во новата стратегија.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Авто новости

BMW го претстави концептот XM

Read more

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Read more

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Read more

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Read more
 

Автомобили

  • filter

BMW го претстави концептот XM

Читај повеќе

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Читај повеќе

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Читај повеќе

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Читај повеќе
  • play_arrow

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Читај повеќе

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Читај повеќе

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе