Jaguar го освежи хибридот F-Pace

Со последното освежување, купувачите на хибридната plug-in верзија на теренецот на Jaguar можат да рачунаат на поголем капацитет на батеријата со која F-Pace без трошење на бензин може да помине 65 километри.

Британската автомобилска компанија Jaguar, која е под капата на индиската компанија Tata Motors, својот поголем SUV F-Pace премиерно го претстави пред 7 години, а по редизајнот кој го направи пред две години во Ковентри повторно значително го освежи моделот чија конкуренција се неколкуте теренци од сегментот D.

Според информациите кои пристигнаа од Tata Motors, најзначајното подобрување за F-Pace се однесува на зголемениот капацитет на Li-Ion батерија (19,2 kWh) која се напојува од електромотор во хибридната plug-in верзија P400e која сега без помош на дволитарскиот 4-цилиндричен турбобензинец може да помине 65 километри (WLTP), што е 20% повеќе во однос на претходната верзија.

Од Jaguar велат дека за полнење на батеријата од 0 до 80% на 35 kW DC се потребни 30 минути, а за да се наполни до 100% треба 7 kW полнач и 2 часа и 30 минути. Комбинираната сила не е променета, па plug-in F-Pace и натаму нуди 400 КС и 680 Nm најголем вртежен момент, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч за 5,3 секунди и 240 км/ч.

Ако нешто во меѓувреме не се промени, Jaguar од 2025 година ќе почне да произведува автомобили кои ќе ги покренува само електромотор, па од актуелната понуда ќе остане само моделот I-Pace.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе