Јајце за Макрон

МИА/КАЈГАНА
/ 27.09.2021 / 19:35

Врз францускиот претседател Емануел Макрон денеска беше фрлено јајце, при посетата на саемот за угостителство во Лион, јави дописникот на МИА.

Сторителот веднаш бил евакуиран во друга просторија и му биле ставени лисици на рацете.

-Ако има нешто да ми каже нека дојде, коментираше шефот на државата, барајќи да го донесат кај него.

-Подоцна ќе одам да го видам. Одете донесете го, додаде тој.

URL

Овој инцидент се случи за време на неговата посета на штандовите на Меѓународниот саем за угостителство, хотели и храна (СИРХА) што се отвора во Лион, со тројца членови на владата – министерот за мали и средни претпријатија Ален Грисет, државниот секретар за туризам Жан -Батист Лемојн и министерот за земјоделство Жулиен Денорманди – како и поранешниот шеф-готвач на Елисејката палата Гијом Гомез.

Во халата на салонот, професионалците топло му се заблагодарија за државната помош за време на кризата, како и за утринското соопштение за претстојното ослободување од данок за напојниците платени со банкарска картичка.

-Благодарам што се справувате со кризата, му рече еден граѓанин.

-Благодарам, можевме да издржиме една година, додаде друг.

-Браво за она што го направивте за рестораните, додаде трет.

Макрон на 8 јуни доби шлаканица за време на патувањето во Таин-Л’Ермитаж, предизвикувајќи голем бран протести од политичката класа. Два дена по инцидентот, лицето беше осудено на четири месеци затвор и беше ослободено на 21 септември.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе