James Webb ѕирна во тајните на настанувањето живот на планетите

Преку набљудувањето на молекуларните облаци со помош на камерите од вселенскиот телескоп James Webb, научниците веруваат дека ќе откријат како настануваат планетите кои се погодни за живот.

Составени од замрзнати молекули на водород, гасови и прашина, молекуларните облаци се местото каде што се раѓаат ѕвездите и планетите. И најмногу оние каде што е возможен живот. Тим од научници кои ги проучуваат овие типови облаци сега ги користеа инфрацрвените камери на вселенскиот телескоп James Webb за да ѕирнат во една наречена Камелеон I, која се наоѓа на 500 светлосни години од нас.

Во Камелеон I забележале замрзнати молекули на карбонил сулфур, амонијак, метан, метанол и други, што сугерира дека еден ден од нив ќе се формира жешко јадро на ѕвезда или дел од егзопланета. Она што е особено интересно е дека нивната температура била -263 степени Целзиусови и дека содржат елементи неопходни за создавање на светови каде што може да се развие живот - т.е. молекуларен коктел познат како COHNS.

„Нашите резултати даваат увид вои почетната темна хемиска фаза од формирањето мраз на муѓуѕвездените зрнца прашина која ќе прерасне во каменчиња со големина на сантиметар од кои се формираат планети“, објаснува авторката на студијата, Мелиса Меклур од Лејден, опсерваторија во Холандија.

URL

Таа и нејзиниот тим, исто така, идентификувале некои посложени молекули за кои не знаат која е нивната улога и засега можат само да понудат објаснување во форма на хипотеза дека најверојатно се формирани во молекуларни облаци, пред ѕвездата во зародиш да ги искористи за нејзиниот раст.

Сепак, прашањето кое за астрономите и натаму останува отворено е како некои населливи светови - како нашиот - добиваат свој коктел COHNS и дали во тој процес одредена улога играат кометите и астероидите.

„Ова е само прва во низата спректрални снимки на основа на која гледаме како мразот еволуира од почетната синтеза до регионот на протопланетарни дискови кои ги формираат кометите“, вели Меклур. Ова ќе ни каже која мешавина од мраз и елементи може да биде испорачана на површината од егзопланета од земјин тип или вградена во атмосферата на џиновските гасни ледени планети“.

Истражувањето е објавено во магазинот Nature Astronomy.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Наука

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more

Чудни форми на живот откриени на островот што ненадејно се појави во Тихиот Океан

Read more

Решен парадоксот со меурчиња кој го мачел Леонардо да Винчи

Read more

Алката што недостасува - археолошка измама стара 41 година

Read more
 

Гик

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Читај повеќе

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Читај повеќе

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Читај повеќе

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Читај повеќе

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе