Јанаки Митровски: Бизнисот со канабис останува привилегија само на богатите и моќните

Здружението за канабис и зелени политики смета дека со предложениот Закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци постојат одредени позитивни но и повеќе негативни моменти.

Јанаки Митровски, адвокат и еден од основачите на Здружението за декриминализација на канабисот во Македонија, се изјасни за ова во објава на социјалните мрежи што ви ја пренесуваме во целост:

-Дозволувањето да се извезува сув цвет е логично бидејќи досегашната одредба е идиотска, да можеш да извезуваш масло а не цвет. Но ова е меч со две острици како објаснето подоле

- Позитивно е што е тргната рекетарската “гаранција” како услов за добивање лиценца

- Негативно и противуставно е што се бара согласност од владата за пренос на удел. Ова директно ја тангира приватната сопственост како уставно заштитена категорија.

- Негативно е што условите остануваат крајно високи дури и се зголемува бројот на минимум вработени со што овој бизнис останува привилегија само на богатите и моќните

- Негативно е воведување арач од 10% по оданочување кои средства наместо за едукација на лекари, евентуално лекување, овозможување пристап до медицински канабис на социјално ранливи категории ќе се користат за финансирање на НВО-а. Предлогот на БИЛКА беше и остана да биде услов за ентитетите да пласираат легален канабис на МК пазар ако сакаат лиценца. Во МК има 65 фирми а производи од само три. Кој е бенефитот на граѓаните ако целиот канабис оди надвор?

За крај овој закон не исполнува услови за Европско знаменце. Дотолку повеќе сме разочарани што воопшто не е дискутиран на Работна група при Влада, а не е дека не знаеле. Следниот состанок на групата е 15.08 и да се надеваме дека ќе биде прва точка на дневен ред со цел истакнување забелешки по истиот.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Македонија

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Read more

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Read more

Во пораст бројот на заболени од корона, можни рестрикции за невакцинираните

Read more

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките

Read more
 

Вести

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Читај повеќе

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Читај повеќе

Притвор за гостиварец осомничен за силување​ малолетничка

Читај повеќе

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Читај повеќе