Јанша: Нема нон-пејпер за прекројување на БиХ

Членот на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ телефонски разговараше со словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој го информирал дека не постои нон-пејпер што може да биде поврзан со словенечката Влада, а би вклучувал прекројување на границите, или повреда на територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина.

Јанша, кој, како што соопшти Претседателството на БиХ го иницирал телефонскиот разговор, рече дека Словенија го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина, како и нејзиниот евроатлантски пат, целосно почитувајќи го Дејтонскиот мировен договор.

Џаферовиќ рече дека во старт треба да се спречи секаква приказна за етнички и територијални поделби на Босна и Херцеговина, и додаде дека единствен пат за БиХ е нејзината понатамошна внатрешна реинтеграција и евроатлантска интеграција.

Според порталот Klix, тие разговарале за претседателството на Словенија со Европската унија во наредниот период, како и за претстојниот самит на Европската унија и Западен Балкан, на кој Словенија ќе биде домаќин и чија главна тема треба да биде забрзувањето на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската унија.

Klix потсетува дека информациите за словенечкиот нон пејпер, кој третира прекројување на границите на Западен Балкан крена голема прашина во регионот во последните денови.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Регион

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Read more

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

Read more

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе