Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

Кабинетот на премиерот на Словенија нема да ја коментира темата за таканаречениот нон-пејпер за Западен Балкан, е одговорот што денеска го доби Радио Слободна Европа на барањето за интервју со словенечкиот премиер Јанез Јанша, по повод наводниот документ што го проследил до Европскиот совет.

На помалку од три месеци пред почетокот на словенечкото ротирачко шестмесечно претседателство со Европската Унија, во медиумите се појавија тврдења за наводен предлог на Јанша за прекројување на границите на Западен Балкан, како начин да се реши хроничниот проблем меѓу шест земји во регионот.

Со исклучок на Хрватска, која е членка на ЕУ, другите пет земји во своите приоритени цели го имаат приклучувањето кон Унијата.

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ денеска објави наводна копија на контроверзниот документ.

Според објавената содржина, се зборува за прекројување на границата меѓу Србија и Косово, а предвидена е и можност за отцепување на ентитетот Република Српска од Босна и Херцеговина, припојување на делови од Црна Гора и Северна Македонија со албанското мнозинско население кон Албанија и припојување на делови од Западна Херцеговина кон Хрватска.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Регион

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Read more

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

Read more

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе