Јапонија го тестира супербрзиот воз со максимална брзина од 400 км/ч

Во Јапонија вчера започна тестирањето на новата генерација супербрзи возови (возови-куршуми), модел кој го носи името Alfa-X. Возот ќе го произведуваат компаниите Kawasaki Heavy Industries и Hitachi, а тој може да достигне максимална брзина од 400 км/ч.

Иако Alfa-X може да вози и побрзо, сепак поради безбедноста на патниците се очекува дека тој ќе сообраќа со брзина од 360 км/ч кога конечно ќе биде пуштен во служба во 2030 година. Но, пред да се случи тоа, тој ќе мора да помине серија од тестови на пругата која ги спојува градовите Аомори и Сендаи.

За подобро да се справува со големите брзини, возот има аеродинамичен нос долг 22 метри, кој е дизајниран така што го минимизира притисокот и ја намалува количината на бучава која ја креира возот при возењето, а посебно кога поминува низ тунели. Покрај стандардниот нос, ќе биде тестиран и нос од 16 метри.

Alfa-X ќе стане најбрзиот воз-куршум на светот кога ќе се појави во 2030 година, но нема да го добие приматот на најбрз воз на светот. Таа титула во моментов му припаѓа на шангајскиот магнетен воз, кој користи магнети за да лебди над шините и така не креира притисок и нема забавување од триењето со површината. Неговата максимална брзина изнесува 431 км/ч, а тој ќе биде пуштен во употреба во 2027 година.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Живот

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе