Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок - 2025 година.

Во 2015 година, научниците од JAXA направија голем напредок кога пренесоа 1,8 kW енергија на растојание од 50 метри од безжичен приемник. Тоа е доволно енергија за напојување на електричен бокал, а сега Јапонците се подготвени оваа технологија да ја „поближат“ до реалноста.

Јапонското јавно-приватно партнерство има за цел да пренесе сончева енергија од вселената до 2025 година. Проектот го води Наоки Шинохара, професор од Универзитетот во Кјото, кој работи на сончева енергија од вселената од 2009 година, а планот е да се лансира серија мали сателити во орбитата. Тие сателити ќе се обидат да ја пренесат сончевата енергија што ја собираат на копнените станици оддалечени стотици километри.

URL

Употребата на орбитални соларни панели и микробранови за испраќање енергија на Земјата за прв пат беше предложена во 1968 година. Оттогаш, неколку земји, вклучувајќи ги Кина и САД, инвестираа време и пари за да ја направат оваа идеја реалност.

Технологијата е многу привлечна бидејќи орбиталните соларни „полиња“ претставуваат потенцијално неограничено снабдување со обновлива енергија. Во вселената, соларните панели можат да собираат енергија без оглед на времето од денот, а користењето на микробрановите за пренос на енергијата што ја произведуваат го елиминира проблемот со облаците.

Сепак, дури и ако Јапонија успешно распореди сет на орбитирачки соларни низи, технологијата сепак би била поблиску до научна фантастика отколку до реалност. Причината е фактот што производството на низа што може да произведе 1 гигават енергија, односно како еден нуклеарен реактор, би чинело околу 7 милијарди долари користејќи тековно достапни технологии.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе