Јапонска студија ја откри најголемата мистерија на женскиот оргазам

Јапонски уролози потврдија дека „squirting“, кој некои жени го доживуваат во текот на оргазам, е всушност течност која се исфрла од бешиката. Со тоа е решена една од долготрајните мистерии на женскиот оргазам.

Жените можат да произведат повеќе видови течности во текот на сексуалниот однос. Во фазата на возбуда вагината ослободува течност која служи за подмачкување. Штом жената доживее оргазам од уретрата понекогаш може да се исфрлат две видови течности, млечна течност која се лачи во мали количини и бистра која се ослободува во големи количини.

И двете течности до неодамна беа опишани како женска ејакулација. Сепак, сега тој израз е резервиран само за млечната течност, додека наведениот „squirting“ се користи за опишување на ослободувањето бистра течност. Се смета дека околу 5% од жените во западните земји во текот на оргазмот ослободуваат и бистра течност, но досега постоеја дилеми за тоа од каде доаѓа истата.

Одговорот го имаат јапонски уролози чија студија е објавена во списанието International Journal of Urology. Потврдено е дека бистрата течност доаѓа од бешиката, но сега се отвораат нови прашања. Дали таа течност има ист состав како урината и зошто некои жени исфрлаат таква течност, а некои не?

Жените кои учествувале во студијата имале добра контрола на бешиката, што сугерира дека нивното прскање не е предизвикано од уринарна инконтиненција. Јапонските уролози забележале дека во време на оргазмот четири волонтерки во студијата доживеале и женска ејакулација и дека двете течности се помешале во уретрата.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Љубов и секс

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Read more

Зошто секогаш паѓаш на „лузери“?

Read more

Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

Read more

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе