Јапонската сонда Hayabusa-2 слета на астероид

Јапонската вселенска агенција соопшти дека податоците испратени од вселенската сонда Hayabusa-2 покажуваат дека таа успешно слетала на далечен астероид и извела историска мисија на собирање примероци од внатрешноста на астероидот, со цел да се дознае како еволуирал Сончевиот Систем.

Hayabusa-2 е првата сонда која успешно собра примероци од астероид, со што ги надмина Американците и НАСА.

Јапонската агенција за вселенски истражувања наведе дека е потврдено слетувањето на сондата. Во финалниот чекор лебдела 30 метри над астероидот додека не го пронашла претходно направениот кратер.

На површината останала само неколку секунди, вршејќи ги зададените задачи. Нареден чекор е да се врати на почетната позиција над астероидот и одозгора да го испита местото на слетување.

Сондата би требало да се врати кон Земјата кон крајот на идната година и да ги донесе насобраните примероци, пренесува BBC.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Џиновски кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

Читај повеќе