Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Извршен е првиот тест на новиот воз ALFA-X, постигнувајќи брзина од 382 км/ч. Возот може да достигне максимална брзина од 400 км/ч.

Тестот беше успешно извршен на линијата која ги поврзува Токио и перфектурата Аомори, превезувајќи ги локалните новинари. Возењето меѓу станиците Сендаи и Мориока траеше 40 минути, а обично трае час и 15 минути.

Возовите во Јапонија моментално достигнуваат брзина до 320 км/ч.

реклама

Живот

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Read more

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Факти и фикција: Што е точно, а што не во популарната серија „The Crown“?

Read more
play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more
play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Read more
play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Read more
play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Read more
play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Read more
play_arrow

Најубавите голови од 10. коло во Премиер лигата

Read more
play_arrow

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Read more
play_arrow

Лесни вежби за затегнати стомачни и совршен задник

Read more
play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more
play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more
play_arrow

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more