Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Најстариот син на јапонскиот премиер Фумио Кишида ќе се повлече од функцијата извршен секретар за политика по реакциите во јавноста бидејќи ја користел официјалната резиденција на премиерот за приватна забава.

На фотографиите објавени од неделникот Shukan Bunshun се гледа дека синот на премиерот, Шотаро, и десетина роднини позираат или лежат на симболично важните скали со црвени тепих во резиденцијата, имитирајќи групни фотографии од новоименуваниот кабинет.

На други фотографии се гледаат гостите како стојат на подиумот како да одржуваат прес-конференција.

URL

Оставката на Шотаро Кишида е удар за неговиот татко, чиј рејтинг се подобри веднаш по самитот на Г7 овој месец во Хирошима и очигледниот обид за атентат врз него за време на неговата кампања минатиот месец.

„Како секретар за политички прашања [на премиерот], неговите постапки беа несоодветни и решив да го отстранам за да преземам одговорност. Се разбира, одговорноста за назначувањето е на мене“, рече Кишида во понеделникот вечерта.

Главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно претходно го опиша настанот како „несоодветен“ и вети дека ќе се погрижи резиденцијата повторно да не биде злоупотребена.

Зградата стара речиси 100 години претходно служеше како премиерска канцеларија, а беше претворена во станбени простории во 2005 година кога беше изградена нова канцеларија.

Ова не е првпат Шотаро (32) да биде критикуван за злоупотреба на службената положба. Во јануари, додека го придружуваше татка си, тој беше укорен затоа што го користел автомобилот на амбасадата за приватни патувања во Британија и Париз и оти одел да купува сувенири за членовите на кабинетот во луксузна стоковна куќа во Лондон.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Свет

Трамп има план за крај на војната во Украина

Read more

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Read more

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Read more

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Read more
 

Вести

Трамп има план за крај на војната во Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Читај повеќе