Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Заменик генералниот секретар на владата на Јапонија Манабу Сакаи ги демантираше информациите за откажување на Летните олимписки игри во Токио поради пандемијата на коронавирус.

Информациите за откажувањето се појавија претходно во британското издание на Times.

– Сакаме целосно да ги демантираме овие информации. Секако, мора да ја земеме предвид ситуацијата во странство и во одреден момент ќе се донесе одлука дали да се одржат Олимписките игри или не, но дотогаш владата ќе стори сè што е потребно за да се подготви за игрите, рече Сакаи.

Предвидено е Олимписките игри во Токио 2020 да се одржат од 23 јули до 8 август оваа година.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Спорт

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Read more

УЕФА: Реал најуспешен во историјата на ЛШ, Вардар најдобро рангиран македонски клуб

Read more

Роналдо мечтае за публика на стадионите

Read more

Коронавирус и во Баерн Минхен

Read more
 

Ново

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе