Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Неодамнешно истражување покажа дека една од осум личности се соочила со проблеми во бракот за време на карантинот, а друг извештај во Велика Британија покажал дека за 42 проценти е зголемен бројот на барања за развод, пишува The Sun.

За многумина времето минато во карантин дополнително ги нагласи проблемите кои веќе ги имале со партнерот, но експертите велат дека е тешко да се препознае на што од тие проблеми може да се работи.

Истражувањето е направено од Relate и покажало дека проблемите и караниците во карантин побрзо и посилно ескалираат отколку во нормални услови.

„Важно е да се тргнете од таа ситуација, да прошетате, да се смирите и да видите дали потоа имате проблеми со тоа, откако ќе стивне ситуацијата“, вели Питер Садингтон од Relate. „Многу е важно да разговарате за проблемите“, вели тој.

Од голема важност е комуникацијата.

„Разговарајте еден со друг и дознајте што го мачи партнерот. Немојте да создавате ваши претпоставки, слушајте што има другиот да ви каже“, вели тој.

Според Ен Форестер, советничка за парови, постојат четири видови однесувања кои означуваат дали вашиот брак би можел да биде во проблеми.

„Првиот е критизирањето, ако постојано го критикувате партнерот или тој вас. Потоа ако вашиот партнер не ве почитува или ве навредува. Трето е ако партнерот за сè лошо ве обвинува вас, односно ве убедува дека вие сте таа личност во која е проблемот, иако всушност проблемот е во вас. Четвртиот знак дека можеби е крај е ако вашиот партнер се затвора и не сака воопшто да расправа со вас за проблемите кои ги имате. Ако постојано ве напушта бесен, без можност за компромис“, вели таа.

Додава дека лоши знаци се и ако почнете да зборувате лошо еден за друг или се впуштате во нездраво однесување како опивање и слично. Тоа секако не значи дека е крај ако и двајцата сте спремни да поработите на тоа. Но, ако едниот одлучи дека не може да го поднесе веќе тоа, тогаш е навистина крај.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Љубов и секс

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Колку би требало да трае сексуалниот однос?

Read more

Три хороскопски знаци кои најлесно простуваат неверство

Read more

Три хороскопски знаци кои не поднесуваат апстиненција

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе