Јасни знаци што ви ги дава телото дека итно треба да почнете со вежбање

А.С.
/ 08.05.2022 / 09:12

Седечкиот начин на живот води до тоа нашето тело само да ни сигнализира дека е време да започнеме да се движиме.

Сите знаеме дека треба да се храниме здраво и урамнотежено и да вежбаме, но секогаш е тешко да се започне, а уште потешко во изминатата година и половина помината во пандемија.

Сепак, треба да се движиме и по некое време телото само ќе почне да го бара тоа од нас. Ова се само некои од знаците што вашето тело ви ги дава кога сака да сигнализира дека итно треба да почнете со вежбање.

Лошо спиете

Ако внесувате значителна количина кофеин во текот на денот и сѐ уште сте поспани, тоа може да значи дека не спиете добро. Причината, сепак, може да биде недоволно движење. Имено, доколку не се движите, не го заморувате телото доволно во текот на денот. Ако, пак, вашето тело е доволно уморно, ќе заспиете полесно и ќе спиете без да се будите во текот на ноќта.

Висок притисок

Без разлика дали сте биле дијагностицирани или сте се измериле дома, високиот крвен притисок треба да се сфати сериозно. Се намалува со зајакнување на срцевиот мускул, и токму тоа го прави вежбањето.

Ве боли долниот дел на грбот

Ако немате друга дијагноза за болката во грбот, причината може да биде недостаток на движење. Вежбањето ќе ги зајакне мускулите кои потоа полесно ќе го поддржат 'рбетот.

Постојано сте гладни

Ако не се движите, вашето тело не треба да бара толку многу храна, но вие сте постојано гладни. Ова може да значи дека вашето тело произведува премногу од хормонот кој е одговорен за чувство на глад. Едно истражување покажа дека вежбањето може да го намали апетитот бидејќи го намалува нивото на тој хормон.

Запек

За редовно празнење на цревата, треба и редовно да вежбате бидејќи кога не се движите, дури и вашите црева немаат толку голема потреба да се движат и да ја вршат својата работа.

Се задишувате после малку качување по скали

Ако сте направиле пауза од вежбање неколку месеци, но сепак верувате дека сте во форма, качете се по скали. Ако се задишете по неколку чекори, време е повторно да почнете со вежбање.

Зглобовите ви сечинат вкочанети

Ако чувствувате дека вратот ви е вкочанет или дека колената не ви се толку подвижни како порано, тоа не мора да значи дека стареете, туку дека треба повторно да започнете да се движите.

Седите подгрбавени

Ако се фаќате дека одвреме-навреме сте подгрбавени додека седите на работната маса, тоа може да биде знак дека е време за вежбање. Имено, ако не вежбаме, стомачните мускули слабеат и едноставно не можеме да помогнеме да се одржи правилното држење како што треба.

реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Фит

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Read more

Како правилно да трчате во лето?

Read more

Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе