Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

А.С.
/ 23.05.2022 / 10:42

Ново истражување покажа дека јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето сало на стомакот, особено кај постарите.

Истражувањето е објавено во International Journal of Environmental Research and Public Health. На него учествуваа 556 волонтери, на возраст меѓу 65 и 79 години. Тие јаделе 30 грама јаткасти плодови или сушено овошје најмалку три дена секоја недела. Истражувачите забележале дека оние кои не ја јаделе препорачаната количина од овие закуски имале 19 отсто поголема преваленца на абдоминална дебелина.

„Оревите се богати со калории и здрави незаситени масти. Освен што ќе ви помогнат да изгубите тежина, тие ќе ви помогнат и да се чувствувате посити во текот на денот", вели нутриционистот Габи Вака-Флорес.

Сувото овошје има големо количество влакна, кои исто така ќе ве одржуваат сити подолго време. Вака-Флорес верува дека возрасните треба да јадат 28 грама јаткасти плодови или суво овошје секој ден. Можете да комбинирате суво и свежо овошје. Сепак, треба да бидете свесни за еден факт.

„Некои јаткасти плодови се посолуваат за подобар вкус. Конзумирањето на храна која содржи премногу сол може да има негативни ефекти врз срцето", објаснува нутриционистот.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Фит

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Read more

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Read more

Најдобрите вежби за зацврстување на задникот

Read more

Што да јадете за рамен стомак?

Read more
 

Магазин

Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе

Зошто сум за абортус

Читај повеќе