Jeep го покажа освежениот Wrangler

Jeep ги објави првите фотки и информации за европската верзија на освежениот Wrangler. Ќе биде достапен во две верзии.

Jeep Wrangler е икона на офроуд моделите во светот. Од неговото деби во 1986, Американците продадоа дури 5 милиони примероци низ светот. Сега, Jeep ја претстави новата верзија за европскиот пазар. Што е ново?

Дизајнерите ја освежија предната решетка, тркалата со големина помеѓу 17 и 20 инчи, а купувачите може да одберат помеѓу тврд и мек кров. Како опција ќе биде достапен и Sky One-Touch кровот со лизгачки механизам. Ќе бидат достапни 10 бои, вклучувајќи ја и новата наречена Anvil.

Во внатрешноста се наоѓа нов екран од петтата генерација на мултимедијалниот систем Uconnect достапен како стандард, со големина од 12,3 инчи, материјалите околу плочата со инструменти се меки на допир, предните седишта се подесуваат во 12 насоки.

Jeep Wrangler ќе биде достапен со два мотори. Од конвенционалните мотори во понудата останува 2.0 литарскиот турбо бензинец кој развива 272 КС и 400 Nm, со автоматски менувач со 8 брзини.

Втората верзија е Wrangler 4xe, односно плаг-ин хибрид, кој комбинира 2.0 литарски бензинец со електричен агрегат и батерија од 17kWh. Заедно развиваат 380 КС и 637 Nm вртежен момент.

Првите примероци на новиот Jeep Wrangler ќе пристигнат од почетокот на 2024 година.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Авто новости

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Read more
 

Автомобили

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе

Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Читај повеќе