Job-Turbo: Германците воведуваат измени на пазарот на труд

Секој кој дошол во Германија и има изгледи да остане, треба побрзо да се интегрира на пазарот на трудот, пишуваат германските медиуми.

Германскиот министер за труд Хубертус Хајл сака да направи план кој ќе им овозможи на стотици илјади бегалци побрзо да најдат вработување. CDU и FDP се скептични за планот на министерот.

Политичар од SPD најави дека фокусот треба да биде ставен на „брзо вработување на бегалци на кои им е потребна државна помош, а кои веќе го научиле јазикот“, пренесува магазинот Fenix.

„Сакаме и побрзо ќе ги донесеме овие луѓе од училишните клупи на курсевите за интеграција на работното место. Во овој контекст, тој зборуваше за проектот Job-Turbo“ кој треба да започне наскоро.

Хајл сака оваа задача да ја довери на раководството на германската Агенција за вработување. За интеграција на бегалците на пазарот на трудот ќе биде назначен специјален претставник на Владата. Владата допрва треба да ја одобри оваа одлука.

Според медиумите, специјалниот претставник треба да ги подготви агенциите за вработување за новата задача и да разговара со претставници на стопанството.

Негова задача ќе биде и во градовите да дознае дали има доволно грижа за децата за да можат мајките да се вработат и да се приклучат на пазарот на трудот.

„Работата создава интеграција“

Германија прифати повеќе од еден милион бегалци од Украина од почетокот на војната на 24 февруари 2022 година. Владата тогаш одлучи бегалците веднаш да имаат право на граѓански додаток - Bürgergeld.

Според информациите на Агенцијата за вработување, стапката на вработеност на Украинците во Германија во моментов е 19 отсто.

Центрите за вработување на Агенцијата сега имаат за цел да обезбедат уште поголема поддршка на работоспособните бегалци и во соработка со деловните субјекти конкретно да ги вработат.

„На германската економија итно и се потребни работници и квалификувани луѓе, работата создава интеграција“, изјави германскиот министер Хајл.

Од друга страна, министерот побара од бегалците активна соработка. Понудите за работа мора да бидат прифатени.

Доколку нема соработка, бенефициите што ги добиваат бегалците би можеле да се намалат. Секој што прима Bürgergeld во иднина би можело да има и пропишани работни обврски.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Бизнис

Доларот стабилен, цените на нафтата во пад

Read more

Зошто богаташите масовно продаваат акции?

Read more

Како Германија ќе го решава проблемот со недостиг на работници?

Read more

Русија ќе забрани извор на бензин  - 6 земји ќе бидат изземени

Read more
 

Вести

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе
  • play_arrow

ВМРО-ДПМНЕ постави кутија за донации за Бујар Османи

Читај повеќе

35 отсто поевтинува парното за училиштата и градинките

Читај повеќе

Кривична против полицаец за „загрозување на сигурноста“

Читај повеќе

Илјада и 2 илјади потписи ги делат Ванковска и Јакимовски од кандидатура за претседател

Читај повеќе