„Joker“ го освои Златниот лав во Венеција, му предвидуваат Оскар

Американскиот трилер „Joker“ на режисерот Тод Филипс со Жоакин Феникс во главната улога, ја освои главната награда Златен лав на 76. Филмски фестивал во Венеција.

„Сакам да им се заблагодарам на Warner Bros. и DC што излегоа од својата комфор зона и се залагаа за мене и за овој филм“, изјави Филипс по врачувањето на наградата.

“Ви благодарам што ми ги доверивте вашите луди таленти“, додаде тој, обраќајќи му се на Феникс.

Филмот веќе добива исклучително позитивни критики и со освојувањето на оваа престижна награда на големо се зборува дека е најсериозен кандидат за Оскар годинава.

Наградата за најдобар млад талент ја доби Тоби Валас за улогата во филмот „Babyteeth“ на Шенон Марфи.

Филмот на Роман Полански за аферата Драјфус „An Officer and a Spy“ ја доби Главната награда на жирито, но режисерот не беше присутен за да ја прими.

Лука Маринели е прогласен за најдобар актер за улогата во француско-италијанската историска романса „Martin Eden“, а Аријана Аскарид ја доби наградата за најдобра актерка за улогата во француската драма „Gloria Mundi“.

Жирито што годинава ги додели наградите во Венеција го предводеше аргентинската режисерка Лукреција Мартел, а го сочинуваа режисерката Мери Харон, актерката Стејси Мартин, кинематограферот Родриго Прието и извршниот директор на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто, Пирс Хендлинг.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Read more

Филм & ТВ

Животот на Кели Престон низ фотографии

Read more

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Read more

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Сцена

  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почина актерката Кели Престон

Читај повеќе