Јокиќ ги доби Торонто со одбрана и интелигенција

Никола Јокиќ ги предводеше Денвер Нагетс до нова победа, четврта во низа и 46-та сезонава.

Торонто Репторс сериозно се закани дека ќе им го расипе домашниот настап на Нагетс, кои победија на 30 од 34 домашни натпревари, а со Србинот во составот немаа пораз на домашен терен точно три месеци.

Во победата од 118:113, Јокиќ постигна 17 поени, 13 скока и девет асистенции, па по седми пат сезонава му недостасуваше еден скок или асистенција за трипл-дабл. Репторс одиграа врвна одбрана против него и го ограничија на само осум шута од поле, помалку од кој било друг играч во првата петорка на Денвер.

„Тоа е убавината на играта на Никола. Како и да го чувате, тој секогаш има одговор“, задоволно изјави тренерот на Нагетс, Мајкл Мелоун. И навистина, овој пат Јокиќ победи со одбрана и интелигенција.

URL

Прво, на минута и 15 секунди пред крајот му ја исфрли топката на Фред Ванвлит и изнуди прекршок, по што со слободни фрлања му донесе водство на Денвер, во клучни моменти намерно го фаулираше Јакоб Пелтл, очаен изведувач на слободни фрлања, кој ги промаши и ја потврди победата Нагетс.

Најдобар стрелец кај Денвер беше Џамал ​​Мареј со 24 поени, а Мајкл Портер Џуниор постигна повеќе од Јокиќ. (20) и Арон Гордон (19), додека Репторс ги предводеше Фред ВанВлит со 21 поен и 14 асистенции.

Трет последователен пораз на Бостон

Бостон Селтикс без повредениот Џејсон Тејтум гостуваа во Кливленд и го претрпеа третиот последователен пораз и втор по продолженија за две вечери. Кавс победија со 118:114 на крилата на Донован Мичел, кој постигна 40 поени со 11 скока и Еван Мобли (25 поени, 17 скокови).

Прво име на Селтикси беше Џејлен Браун со 32 поени, 13 скока и девет асистенции. Бостон сега има три порази повеќе од Милвоки и е се подалеку од првото место на Истокот, каде што го помина поголемиот дел од сезоната.

Пистонси загубија дома од Портланд со 110:104 и со 15-50 го имаат најлошиот учинок во целата лига.

Резултати:

Кливленд - Бостон 118:114 (пр.)

Детроит - Портланд 104:110

Индијана - Филаделфија 143:147

Мајами - Атланта 130:128

Денвер - Торонто 118:113

Сакраменто - Њу Орлеанс 123:108.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе