НБА 2022/2023

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Кошаркарите на Денвер Нагетс на домашен терен ја победија Филаделфија 76ерс со 116:111, а српскиот центар Никола Јокиќ одигра нов историски натпревар.

Денвер добро влезе во натпреварот и имаше водство во првата четвртина, но тоа се стопи до одењето на пауза.

Натпреварот се одлучи во третиот период кога домашната екипа повторно се одлепи, па Филаделфија и покрај новиот кам-бек и драмата на крајот од натпреваротот, сепак немаше време да направи пресврт.

URL

Најдобар во редовите на Денвер беше Јокиќ, кој оствари нов трипл-дабл со 25 поени, 17 скока и 12 асистенции.

Ова беше 10-ти пат за Никола оваа сезона да забележи 25+ поени, 15+ скокови и 10+ асистенции на еден натпревар. Пред него само двајца играчи имаа најмалку 10 вакви натпревари во една сезона, а тоа беа Вилт Чејмбрлејн и Оскар Робертсон пред 50 години.

URL

Имаше поддршка од Џамал Мареј, кој постигна 19 поени, додека Тајрис Макси беше осамен за Филаделфија со 29 поени. Вреди да се напомене дека гостите настапија без првите две ѕвезди Жоел Ембиид и Џејмс Харден.

Remote video URL

Денвер е прв во Западната конференција со 51 победа и 24 порази, додека Филаделфија е на третото место на Истокот со скор 49-26.

Резултати:

Детроит Пистонс - Милвоки Бакс 117:126
Идијана Пејсерс - Далса Маверикс 104:127
Њујорк Никс - Хјустон Рокитс 137:115
Јута Џез - Феникс Санс 103:117
Денвер Нагетс - Филаделфија 76ерс 116:111
Портланд Треил Блејзерс - Њу Орлеанс Пеликанс 90:124
Сакраменто Кингс - Минесота Тимбервулвс 115:119
Лос Анџелес Клиперс - Чикаго Булс 124:112

Табела:

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Кошарка

Индијана избори мајсторка со Њујорк, катастрофална шутерска вечер на Брансон

Read more

Јокиќ сите ги насмеа на пресот по неверојатниот пораз со 45 разлика

Read more

Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија

Read more

Јокиќ: Јас сум чудо на природата!

Read more
 

Спорт

Модриќ и наредната сезона ќе игра за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Индијана избори мајсторка со Њујорк, катастрофална шутерска вечер на Брансон

Читај повеќе

Лаутаро Мартинес и Интер работат на продолжување на договорот

Читај повеќе

Алегри го напушти Јувентус?

Читај повеќе

Светскиот шампион обвинет за силување ќе оди на психијатриска евалуација

Читај повеќе

Ливерпул објави дека се разделува со двајца фудбалери

Читај повеќе

Французите изненадија со списокот за ЕУРО 2024: Каде се асовите?

Читај повеќе

Јокиќ сите ги насмеа на пресот по неверојатниот пораз со 45 разлика

Читај повеќе

Во Барса се бесни: Сепак клоца за Чави

Читај повеќе