Јокиќ: Јас сум чудо на природата!

Никола Јокиќ уште еднаш покажа дека моментално е најдобриот кошаркар на планетата.

Со одлична партија во која забележа 40 поени, 13 асистенции, седум скока, без ниту една загубена топка, практично сам ја победи Минесота со 112:97 и му донесе предност на Денвер од 3:2 во серијата во полуфиналето на Западната конференција.

URL

Јокиќ беше расположен по дуелот на кој по трет пат го доби признанието за најкорисен играч (МВП) на најсилната лига во светот.

„Тоа беше момент кој ќе го паметам до крајот на мојот живот. Ја почувствував љубовта на публиката, соиграчите и тренерите и тоа е најважно“, накратко го прокоментира добивањето на највредното индивидуално признание во светот на кошарката.

URL

Против најдобриот дефанзивец во лигата Руди Гоберт постигна 40 поени.

„Не ме чуваше само Гоберт. Три од нив се сменија на мене, ако ги броиш повремените Андерсон и четири. Само се обидував да бидам агресивен и да ја читам нивната игра. Успеав да го направам тоа вечерва“, скромно изјави Јокиќ.

Во петтиот натпревар имаше две забивања и неколку неверојатни додавања одзади.

„Јас сум чудо на природата! Зошто да не ги покажам своите неверојатни атлетски способности?“, изјави Јокиќ со шеговит тон.

По мечот, Арон Гордон изјави дека Јокиќ е генијалец, додека тренерот Мајк Мелоун е убеден дека Србинот е член на Mensa, организација која собира луѓе со висок коефициент на интелигенција.

„Тие претеруваат. Јас не сум ниту гениј, ниту член на Mensa. Интересно“, изјави Јокиќ.

Шестиот натпревар меѓу Минесота и Денвер се игра во Минеаполис ноќта меѓу четврток и петок од 14 часот и 30 минути.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе