НБА ПЛЕЈ-ОФ 2022/2023

Јокиќ оствари „само“ дабл-дабл и го донесе Денвер пред титула

Кошаркарите на Денвер Нагетс го победија Мајами Хит со 108:95 и поведоа со 3-1 во финалната серија со што се најдоа пред освојување на шампионската титула во НБА.

Никола Јокиќ и Арон Гордон го предводеа Денвер до третиот триумф во финалната серија. Јокиќ, кој нè навикна на трипл-дабл ефекти, овојпат оствари „само“ дабл-дабл - постигна 23 поени со 12 скокови, а запиша и 4 асистенции.

Гордон беше најефикасен со 27 поени, имаше и 7 скока и 6 асистенции, а Џамал ​​Мареј запиша дабл-дабл со 15 поени со 12 асистенции.

Remote video URL

На другата страна Џими Батлер дуелот го заврши со 25 поени, 7 скока и 7 асистенции, додека Бам Адебајо постигна 20 поени со 11 скокови.

Следниот натпревар од финалната серија се игра во Денвер ноќта од понеделник кон вторник во 2:30 часот по македонско време, во кој Нагетс ќе имаат можност за прв пат во својата историја да станат шампиони.

Remote video URL
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Кошарка

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more

Дали Дончиќ ќе го сруши НБА рекордот за најголема плата?

Read more

Хауард: Ако не ме повикате за ЛОИ ќе играм за Тајван и ќе ви дадам 85 поени

Read more

Топ 10 најплатени играчи во Евролигата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе