НБА 2020/21

Јокиќ повторно брилијантен, Дончиќ не се прослави

Српскиот кошаркар со сјајна партија му донесе триумф на Денвер над Сан Антонио, додека изненадување на вечерта е поразот на Далас кој со Дончиќ загуби од слабиот Хјустон.

Крајно ефикасниот прв дел им припадна на гостите од Сан Антонио со 30:32 и тоа сосема заслужено бидејќи Спарс речиси цело време водеа. Но, од средината на втората четвртина Денвер успеа да направи пресврт и на полувреме замина со 54:50.

Иако на почетокот на третата четвртина Спарс ја анулираа предноста на домаќините и дури и во еден момент остварија двоцифрена предност од 58:68, потоа кошаркарите на Сан Антонио необјасниво забележаа пад во играта на крајот од истата четвртина, па Денвер го презеде водството и го задржа до крајот.

Најдобар на паркетот беше Никола Јокиќ кој за нешто повеќе од половина час постигна 25 поени со 9 скокови и 10 асистенции, додека во поразениот табор се истакна Мареј со 18 поени со 5 скокови и 6 асистенции.

Remote video URL

Денвер е на 4. место на Западот со скор од 33-18 и е во одлична серија од 7 победи во низа, додека Сан Антонио е 9-ти со 24-25 и 4 порази во серија.

Изненадување на вечерта е поразот на Далас Маверикс на гостувањето кај претпоследниот тим на Западот, Хјустон Рокитс, со 102:93. Домашните до победата беа предводени од сјајниот Џон Вол кој за околу 34 минути уфрли 31 поен со 3 скока и 7 асистенции.

Лука Дончиќ беше најефикасен во поразениот табор, но ни нему ни на неговите соиграчи не им беа доволни неговите 23 поени, 9 скокови и 5 асистенции. Исто поени постигна и Латвиецот Кристапс Порзињѓис, но со 12 скокови и една асистенција.

Remote video URL

Ова е 22 пораз за Далас кој и натаму е седми на Западот и ја прекина серијата од пет победи во серија.

Резултати:
Индијана Пејсерс - Минесота Тимбервулвс 141:137
Орландо Меџик - Вашингтон Визардс 116:131
Бостон Селтикс - Њујорк Никс 101:99
Бруклин Нетс - Њу Орлеанс Пеликанс 139:111
Атланта Хокс - Мемфис Гризлис 113:131
Хјустон Рокитс - Далас Маверикс 102:93
Оклахома Сити Тандер - Шарлотс Хорнетс 102:113
Денвер Нагетс - Сан Антонио Спарс 106:96
Феникс Санс - Јута Џез 117:113 прод.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Кошарка

Лука Дончиќ, не си реален!

Read more

Бурна ноќ во НБА: Портланд поразени од Мајами, Спарс подобри од Маверикс

Read more

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Read more

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе