Јокиќ превртува очи на прашањето дали ќе игра за Србија на Олимпијадата

Најдобриот светски кошаркар не криеше колку во моментов не му се зборува за репрезентацијата на Србија.

Никола Јокиќ беше болно елиминиран од НБА плеј-офот со својот тим Денвер Нагетс и се прости од титулата. Го одигра практично целиот натпревар, со само минута одмор (47 од 48!), даде сè што можеше во борбата против неуморните и „жилави“ кошаркари од Минеаполис. И не успеа.

Денвер ја заврши сезоната веќе на 20 мај, поразен во полуфиналето на плејофот на Западната конференција. Минесота Тимбервулвс во конференциското финале ќе игра против Далас Маверикс, на Исток ќе се сретнат Бостон Селтикс и Индијана Пејсерс, а Јокиќ и тимот заминуваат на одмор.

До кога ќе трае тој одмор и дали Никола Јокиќ летово ќе го прекине поради репрезентацијата? Судејќи по неговата реакција на прес-конференцијата по натпреварот, тоа не изгледа така сигурно.

На спомнувањето на репрезентацијата и евентуалното доаѓање во јуни на подготовките на избраниците на Светислав Пешиќ за Олимписките игри во Париз, Јокиќ преврте очи и не криеше дека му било тешко и да слуша и да зборува за тоа. „Не знам. Ќе морам да видам и да размислам.“

Колку одмор ќе добие ако каже „да“?

Доколку прифати да игра за Србија на Олимписките игри, Јокиќ би имал околу еден месец одмор. Подготовките за „орлите“ на Светислав Пешиќ ќе започнат на 24 јуни, а тимот до 11 јули ќе работи во Спортскиот центар на Фудбалскиот сојуз на Србија во Стара Пазова, а во тој период ќе одигра два натпревари пред празните трибини на Белградската арена, против Холандија на 5 јули и против Турција на 7 јули. Потоа „орлите“ ќе заминат во Франција на меч против домаќинот на Олимписките игри на 12 јули, а последните подготовки ќе ги направат во Абу Даби. Репрезентацијата таму ќе игра против исто така исклучително силни противници - Австралија на 16 јули и репрезентацијата на САД на 17 јули. А веќе е познато дека САД на Олимписките игри ќе одат со исклучително силен тим.

Кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Париз ќе започне на 27 јули, а српската репрезентација ќе игра во групата Ц. Првиот натпревар ќе го има против Америка на 28 јули, на 31 јули ќе игра против селекцијата која доаѓа од квалификациите, а на 3 август ривал на „орлите“ ќе биде Јужен Судан. Сите натпревари ќе се играат на фудбалскиот стадион „Пјер Моро“ во Лил, каде репрезентацијата на Србија играше на Евробаскет 2015 година.

Една година по тој турнир, Јокиќ за првпат играше за „А“ селекцијата на Србија и на 21-годишна возраст беше значаен дел од тимот што испиша историја на Олимписките игри во Рио Де Жанеиро и го освои среброто. Потоа Јокиќ не играше на Евробаскет во 2017 година, во 2019 година замина со репрезентацијата на Мундобаскет во Кина, а потоа нашата селекција не успеа да се пласира на Олимписките игри во Токио во 2021 година бидејќи потфрли во квалификациите во Пионир, во што Јокиќ не го направи беше дел од тимот.

По тој неуспех и доаѓањето на Светислав Пешиќ, Јокиќ му се стави на располагање во 2022 година на Евробаскетот и и донесе на Србија многу важна победа против Грција во Штарк Арена во квалификациите за Мундобаскет 2023, во која не учествуваше на освојување на среброто. Летово „орлите“ повторно ќе бидат на голем турнир и во овој момент е неизвесно дали Јокиќ повторно ќе биде дел од тимот и на чело на националниот тим.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе