Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Никола Јокиќ се повреди пред почетокот на новата сезона во НБА. На претсезонскиот натпревар против Оклахома го повреди зглобот на десната рака и сега сите во клубот се загрижени. 

Алармот е вклучен, иако според првите проценки не се чини дека се работи за нешто премногу сериозно. Додуша, тоа значи и дека веројатно српскиот играч нема да игра премногу на подготовките за да не ја влоши ситуацијата со повредата.

Поради тоа, Јокиќ не тренираше со тимот на Денвер, а тренерот Мајкл Мелоун објасни дека „Никола го мачи зглобот и мора да се донесат паметни одлуки за тоа“. 

Нагетс во текот на подготовките ќе одиграат уште четири натпревари, прво против Чикаго, потоа против Феникс, Лос Анџелес Клиперс и Голден Стејт. Речиси сигурно е дека Србинот нема да биде во тимот против Булс, додека ситуацијата за останатите натпревари ќе се следи. Денвер ја започнува новата сезона во НБА со натпреварот против Јута (20 октомври).

Јокиќ одигра еден од најлошите натпревари против Тандер и Алексеј Покушевски. Натпреварот го заврши без бод од игра, постигнувајќи 2 поени (двата од пенал), заедно со пет скока и три асистенции. Додека повредата на двократниот МВП на НБА ги загрижува навивачите, она што ги радува е враќањето на Џамал ​​Мареј и Мајкл Портер Јуниор. Двајца играчи кои во следната сезона заедно со Никола треба да бидат предводници на тимот.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Кошарка

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Read more

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Read more

Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Read more

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе