НБА 2022/2023

Јокиќ во последната секунда донесе победа, Леброн надмина 38.000 поени

Српскиот центар Никола Јокиќ имаше одлична вечер во НБА ноќеска носејќи му победа на својот тим, додека Леброн Џејмс стана втор играч во НБА историјата кој ја надмина границата од 38 илјади поени во кариерата.

Денвер Нагетс го совлада Орландо Меџик со 119:116, а Јокиќ ги постигна решавачките поени во последната секунда.

Резултатот на семафорот гласеше 116:116, па Јокиќ реши да го заврши дуелот со удар за 3 поени, и успеа во тоа, за големо славје на домашните навивачи.

URL

Српскиот центар натпреварот го заврши со трипл-дабл учинок. Уфрли 17 поени со 10 скока и 14 асистенции.

Remote video URL

Одличен индивидуален настап имаше и Леброн Џејмс, но неговиот Лос Анџелес Лејкерс на домашен терен загуби од Филаделфија 76ерс со тесни 113:112.

Леброн постигна 35 поени со 8 скока и 10 асистенции, со што стана само вториот играч во историјата на НБА кој ја надминал границата од 38.000 поени.

Remote video URL

Пред него на вечната листа е само Карим Абдул-Џабар со 38.387 поени, а доколку Леброн остане здрав, нема сомнеж дека наскоро ќе го престигне и него и ќе стане најдобар стрелец во историјата на НБА.

URL

Резултати:

Детроит Нагетс - Њујорк Никс 104:117
Лос Анџелес Клиперс - Хјустон Рокитс 121:100
Бруклин Нетс - Оклахома Сити Тандер 102:112
Сан Антонио Спарс - Сакраменто Кингс 119:132
Портланд Треил Блејзерс - Далас Маверикс 140:123

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе