Јокиќ вози ѕвер низ Сомбор: Машина од 800 КС вредна 250.000 евра

По напорната НБА сезона во која повторно ја освои титулата МВП, Никола Јокиќ реши да се врати во родниот Сомбор и да одмори со она што најмногу го опушта, да биде со своите коњи.

Токму во Сомбор делегацијата на Денвер Нагетс, предводена од тренерот Мајкл Мелоун, му го врачи МВП трофејот на Јокиќ пред неговата коњска штала.

Јокиќ на хиподромот дојде со својот Mercedes Brabus G63 AMG, кој вреди 250.000 евра и секако е препознатлив по улиците на Сомбор.

Кога ќе ги видите карактеристиките на автомобилот на Јокиќ, јасно е за каков ѕвер се работи.

URL

Има 4.000 кубика и 800 КС, забрзува до 100 km/h за 4,1 секунда, а тежи околу 3,2 тони. Под хаубата се наоѓа би-турбо V8 мотор, а максималната брзина е ограничена на 240 километри на час, токму поради неговата тежина од 3,2 тони.

Овој џип на Јокиќ е специјално прилагоден само за него, па внатрешноста е уникатно уредена, со портокалова кожа, има карбонска хауба, алуминиумски ергономски лостови на воланот за менување брзини, има и специјално направени тркала Monoblock F Black Platinum.

Remote video URL

Карактеристично за овој џип е тоа што може да се стартува додека се приближува до возилото благодарение на системот keyless go.

Неговата потрошувачка е околу 16,5 литри на 100 километри, а на автопат паѓа и до 11 литри на 100 километри.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Кошарка

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Read more

Дончиќ го одведе Далас во финалето на Запад, отпаднаа бранителот и вицешампионот

Read more

Јокиќ вози ѕвер низ Сомбор: Машина од 800 КС вредна 250.000 евра

Read more

Голден Стејт финалист на Западот, Бостон избори мајсторка против Милвоки

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе