Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски, смета дека евентуален пласман на Евробаскет би бил успех за „Црвено-жолтите“.

Под водство на Јончевски македонските кошаркари од синоќа се во Маврово на подготовки за новиот циклус од квалификации, за пласман на ЕвроБаскетот во 2025 година.

– Голема одговорност е да се предводи овој тим во квалификациите за Европското првенство. Имаме нешто повеќе од две недели да се подготвиме за двомечот со Данска, а потоа следи Словачка на домашен терен. Се надевам дека ќе успееме да направиме една позитивна атмосфера и енергија, нешто што ја красеше оваа репрезентација со години наназад и една атмосфера која го донесе најголемиот успех во 2011 година на ЕУРО. Нормално, пласман на едно ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација, изјави Јончевски за официјалната веб-страна на КФСМ.

Во квалификациската група е и Норвешка.

– Можеби групата звучи неатрактивно, со Норвешка, Данска и Словачка, но ни влева голема надеж дека ќе го освоиме првото место кое единствено води во следната рунда. Ниедна селекција нема квалитет со кој ќе отскокнува, туку моменталната атмосфера и мотивација ќе го реши победникот, смета новиот предводник на нашиот сениорски национален тим пред стартот на августовските подготовки.

Јончевски на селекторската позиција го наследи Драган Бајиќ на кого му беше помошник.

реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Кошарка

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Read more

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Read more

Евролигата ги промени правилата за новата сезона која почнува вечер

Read more

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more
 

Спорт

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Читај повеќе

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Читај повеќе

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Милан направи премногу грешки против Челси

Читај повеќе

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Читај повеќе

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Читај повеќе