Јордан ја доби првата жена пилот, тоа е принцезата Салма

Веројатно најстабилната држава на Блискиот Исток прекрши нова бариера, доби прва жена пилот.

Принцезата Салма, ќерка на принцезата Ранија и кралот Абдала, е првата жена обучен пилот во оваа земја.

Јордан важи за земја со висок степен на човекови права на Блискиот Исток и стабилна економија. Иако муслиманска земја, Јордан прими илјадници ирачки христијани кои бегаа од ИСИС. Арапската пролет од 2010 не ја зафати оваа држава.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе