Јосип Коцев е добитник на наградата „Бели мугри“ за 2019 година

Домот на култура „Кочо Рацин“ од Скопје, оваа година наградата „Бели мугри“ за млад автор дo 35-годишна возраст му ја додели на авторот на поетскиот ракопис „Музеј на чувствата“, Јосип Коцев.

Книгата свечено ќе биде промовирана на 20 декември во 19 часот на манифестацијата „Денови“ која Установата ја организира традиционално и е посветена на раѓањето на поетот Кочо Рацин.

Добитникот на наградата го избра комисијата во состав: Славчо Ковилоски (претседател) и членовите Васил Тоциновски и Јованка Христовска.

Уметникот Дарко Алексовски ќе биде задолжен за графичкото решение за корицата на наградената книга.

Коцев е автор на книгите „Јас, Квентин Скриблер“ (2015), „Напишана тишина“ (2016) и „Сега е најдолгото никогаш“ (2018).

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Култура

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Read more

Вести

Во земјава 3.557 активни случаи со COVID-19, во светот на секои 15 секунди по 1 човек умира од вирусот

Читај повеќе

Облачно и посвежо, со локален пороен дожд, грмежи, ветер и појава на град

Читај повеќе

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе