Јовановски: Не сме терористи, па Арсовска да има страв од преговори

Приватните превозници велат дека дека се подготвени да почнат со вршење на превоз во оној момент кога ќе им биде расчистен долгот или барем некој дел од него, за да може да се надмине настанатиот хаос.

Фото: МИА
Фото: МИА

„Ние не сме терористи, па да има страв градоначалничката да седне со нас да преговара. Кажете една закана и уцена, дали некому му зедовме пари, дали некому му отидовме дома да му се закануваме, дали кажавме еден погрден збор. Едноставно, луѓето си ги бараат парите. Не може тоа да се третира како закана ниту како притисок. Имаме разбирање, со секого се седнува да се преговара. Очигледно е дека некој не сака да го реши проблемот, изјави денес Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ на прес-конференција пред просториите на Град Скопје.

Јовановски потсети дека за в понеделник е најавена помасовна блокада и тоа на повеќе крстосници, кај „Мавровка“ и „Црвен крст“ и целосна блокада на булевар „Илинден“, ако нема договор со Градот.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Македонија

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Read more

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Read more

Без вода дел од населба Центар

Read more

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе