Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Пред вас е идниот лидер на оваа земја, бидејќи не учествувам во кривично правен настан, туку во политички прогон и 11 месеци сум држен во притвор, рече обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 во завршен збор за случајот „Рекет“.

На почетокот, Јовановски се пожали што во судницата не е присутна јавната обвинителка Вилма Русковска, за да го чуе додека зборува облечен во бело, исто како Тито.

Бледите завршни зборови на јавната обвинителка, рече тој, беа цитати од филмови, а не цврсти докази како што личи на ваков кривично правен настан.

– Зоран Милески е пуштен со агенда, затоа што е агент провокатор и се ближат избори, изјави Јовановски.

А тука, нагласи Јовановски, гоните двајца невини луѓе.

– Кој му дозволи на Јордан Камчев да бара помош од Бугарија за да конструира вакво нешто. Сигурно не е случајно уривањето на СЈО и 1 ТВ, изјави Јовановски.

Имам, рече тој, отворено сомневање на правно-политичкиот систем и спрегата со Зоран Милески.

– Ова лажно Луј Витон обвинение е засновано само врз изјавата на Јордан Камчев. Камчев може дал милион евра, а може и повеќе, но не на Бојан Јовановски. Можеби и затоа не дозволивте вештачење на мојот телефон, рече Јовановски.

Тој, пред судот покажа фотографии со куфер Луј Витон, за кој вели дека го купил во 2012 години во Виена, и за кој обвинителката Вилма Русковска кажала дека е чантата од видеото на Камчев сликана во домот на неговите родители.

– Одговорно тврдам дека таа Луј Витон чанта на Зоран Милески ја немам допрено и не знам што има внатре. Тој само ме остави кај моите родители, изјави Јовановски.

Не се вештачи мојот телефон, рече тој, бидејќи ќе се види комуникацијата и врската меѓу Сашо Мијалков и тогашниот премиер Зоран Заев.

– Јас сум бил сведок каде лично им е ветувано олеснување ако го поддржат референдумското прашање. И на Сашо Мијалков му е вратен пасошот, па никој не прашува, изјави Јовановски.

Тој рече дека не се плаши од никого, а на почетокот најави дека ќе ја отвори целата „пандорина кутија” и се надева дека судот ќе почне постапка по допрен глас.

реклама
Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Read more
Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Read more
ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

Read more
Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Read more

Хроника

Кривична за скопјанец кој ја претепал својата мајка

Read more

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Read more

За неносење маски казнети 870 лица

Read more

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Read more

Вести

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Читај повеќе

Кривична за скопјанец кој ја претепал својата мајка

Читај повеќе

ССМ: Работодавачите да ја исполнат обврската и да исплатат К-15

Читај повеќе

На ГАК новороденче родено позитивно на COVID-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Читај повеќе

Одлуката за прекин на флексибилното работно време вратена на повторно разгледување во Владата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“

Читај повеќе

Нови 194 случаи на COVID-19 од 1.697 тестирања

Читај повеќе