Јовановски: УЈП утврди дека ЈСП ни должи над еден милион евра

Фото: МИА
Фото: МИА

Директорот на приватниот превозник „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, преку социјалните мрежи информира дека завршила контролата на УЈП и од записникот не се констатирани никакви неправилности и криминали, но е констатирано дека ЈСП има долг кон фирмата.

„Заврши контролата на УЈП во Слобода Превоз и видено од записникот не се констатирани никакви неправилности, криминали, полнење приватни џебови и сл. Но, констатирано е дека ЈСП си има долг кон Слобода Превоз од над ЕДЕН МИЛИОН ЕВРА.

Е сега, жал ми е за сите оние што поверуваа на лагите на психопатот кој ја смисли оваа ујдурма и купи неколку дена за сопствената неспособност, а дежурните будали мастурбираа на таквите перверзии“, напиша Јовановски на Facebook.

Претходно, Јовановски ги повлече автобусите од блокадите  и изјави дека очекува да бидат повикани на средба со премиерот. 

„Ги очекувам податоците од Управата за јавни приходи бидејќи кажав дека дискусијата со превозниците мора да се базира на факти. Кога ќе ги добиеме податоците за параметрите за кои имаше јавна дискусија меѓу ЈСП, приватните превозници и Градот Скопје, тогаш ќе можеме да организираме еден таков состанок на кој ќе може одблиску да се запознаеме со проблемот, меѓутоа тоа не значи дека како Влада влегуваме во било какво преземање на наделжностите на Градот Скопје бидејќи, како што можам да се информирам од медиумите, градот Скопје веќе има отпочнато постапка за доорганизирање на системот на јавен превоз. Меѓутоа тоа се информации само на ниво на медиумски информации со оглед на тоа дека немаме координација со Градот Скопје“, рече Ковачевски пред два дена.

Дали ќе има средба, останува да видиме.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Македонија

Општина Карпош поставува „репелент“ за спречување на појава на змии

Read more

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Read more

Платформата за родова еднаквост за двојното убиство во Кратово: Станува збор за самоодбрана

Read more

Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование

Read more
 

Вести

Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Читај повеќе

Општина Карпош поставува „репелент“ за спречување на појава на змии

Читај повеќе

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Читај повеќе

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Читај повеќе

Платформата за родова еднаквост за двојното убиство во Кратово: Станува збор за самоодбрана

Читај повеќе

Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование

Читај повеќе

НАТО ѝ се закани на Кина

Читај повеќе

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Читај повеќе

Сончево и топло со температури до 38°C

Читај повеќе