Јовановски за Арсовска: Ви се смее, во очи ве гледа и дрско лаже

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски објави видео со кое, како што вели, ги разоткрива патолошките лаги на Данела Арсовска, чиј поддржувач беше во изборната кампања.

Фото: МИА
Фото: МИА

Од видеото може да се види како градоначалничката на Скопје вели дека во видеото направено за време на нејзината изборна кампања се возела во автобус на ЈСП, а, според снимките, сепак се возела во автобус на „Слобода превоз“.

„Ви се смее, во очи ве гледа и дрско лаже. На прашањето на новинарот дека во кампањата се возеше со приватен автобус без срам и перде му реплицира: 'напротив се возев со автобус на ЈСП Скопје'. А еве на протестите видете го и автобусот (со рег.табл. и гаражен број) и возачот од Слобода Превоз и сите други кои ги лажеше. Сега по 33 години работа и нив ги остави без пари, а скопјани без превоз кој сега и за пари го нема“, напиша Јовановски на Facebook, објавувајќи видео од „патолошките лаги“ на градоначалничката.

Пред неколку дена, Јовановски соопшти дека е зачуден од изјавата на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, која ги обвини приватните превозници дека не пријавиле ниту еден продаден билет во изминатите пет години.

„Не знам како сме ги продавале билетите, јас ли сум одел низ град и сум продавал карти за јавен превоз. Само болен во мозокот може да смисли ваква лага. Ни беше понудено, но не прифативме да продаваме билети бидејќи не добивме фискални апарати од ЈСП“, соопшти тој пред новинарите.

Приватните превозници добиле ветување од Советот на град Скопје дека ќе стори сè што е во негова надлежност за да се надмине проблемот со кој се соочуваат превозниците. Дотогаш, нема да возат.

Јовановски беше дел од изборната кампања на Арсовска како нејзин голем поддржувач, а заедно ја славеа и победата на изборите. Тогаш Јовановски ги убедуваше скопјани да гласаат за неа, поддржувајќи ги нејзините главни ветувања во кампањата за бесплатен јавен превоз и 250 еколошки автобуси.

реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Македонија

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Read more

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Read more

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Read more

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе