Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Скопје, 24 мај 2020 (МИА) – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, продолжува да постапува по предметите преземени од поранешното Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но поради новонастаната состјба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат, изјави државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Во интервју за Телевизија Телма, одговарајќи на прашање до каде се преземените истраги од СЈО, односно за исказот на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, второобвинетата во предметот „Рекет”, која во својата одбрана истакна дека предметот „Империја” бил предаден готов, јавниот обвинител Јовески, изјави дека доколку тие истраги биле завршени веројатно СЈО, ќе донела соодветна одлука за тие истраги.

– По преземањето на овие предмети коишто беа во предистрага или во истражна постапка обвинителството ги презема соодветните дејствија, зависно во секој предмет поединечно какви дејствија требаше да се преземат. Според тоа не е точен податокот дека во овие предмети не се постапува. Можеби сега со оглед на новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат во ова време. Уверен сум дека по овие предмети обвинителите кој што постапуваат ги преземат дејствијата, рече јавниот обвинител Љубомир Јовески.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Македонија

Нови 205 заразени, 336 оздравени, најмногу од Скопје

Read more

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Read more

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Вести

Нови 205 заразени, 336 оздравени, најмногу од Скопје

Читај повеќе

Објавени транскрипти од апсењето на Флојд: Кажете им на децата дека ги сакам. Мртов сум

Читај повеќе

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од 14 јули

Читај повеќе

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за кражба на икони вредни 1.000 евра

Читај повеќе

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Читај повеќе
  • play_arrow

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Читај повеќе

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Читај повеќе

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Читај повеќе