УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Јунајтед го изненади ПСЖ, Борусија не го запре Имобиле

Со синоќешните 8 натпревари почна новата сезна во Лигата на шампиони. Едно големо изненадување се случи во Париз, додека во најпривлечниот натпревар Лацио ја совлада Борусија.

Фудбалерите на Јувентус со победа од 2:0 среде Киев ја отворија сезоната. Иако настапија без Кристијано Роналдо, Матајс де Лихт и Алекс Сандру, домашниот Динамо беше немоќен против италијанскиот шампион. Двата гола беа дело на повратникот Алваро Мората во вториот дел.

Ланскиот финалист ПСЖ имаше кошмарен почеток на новата сезона. „Светците“ важеа за големи фаворити против Манчестер Јунајтед, но 90 минути не можеа да создадат сериозна шанса пред голот на Давид де Хеа. Бруну Фернандеш од пенал ги донесе „Ѓаволите“ во водство, а домаќините израмнија откако Антоан Марсјал си постигна ефектен автогол со глава по еден корнер во 55. минута. На три минути пред крајот Маркус Рашфорд ги шокираше домаќините носејќи победа за тимот на Оле Гунар Солскјер.

Натпреварот на кој се очекуваше најмногу погодоци ги оправда очекувањата. Во Рим екипите на Лацио и Борусија постигнаа вкупно 4 голови, а на дело се покажаа двајцата голгетери, Чиро Имобиле и Ерлинг Браут Холанд. Имобиле уште по само 6 минути игра го отвори резултатот, а на 2:0 за „Бјанкочелестите“ зголеми автоголот на Марвин Хиц. Гостите од Дортмунд надежта ја вратија во 71. минута со голот на Холанд, но само 5 минути подоцна Имобиле одлично му сервираше на Жан Акпа Акпро кој ја запечати победата на Лацио.

Барселона имаше лесна задача со унгарскиот Ференцварош кој на почетокот имаше поништен гол поради офсајд. Лео Меси од белата точка го отвори резултатот во 27. минута, а пред паузата Ансу Фати го дуплираше водството. Рано во вториот дел Фелипе Кутињо постигна трет гол, а потоа Жерард Пике доби директен црвен картон поради груб фаул овозможувајќи им на гостите преку Игор Харатин да погодат од белата точка. И со играч помалку Барса додаде уште два гола кон крајот на натпреварот преку младиот Педри и Усман Дембеле.

Во останатите натпревари беа постигнати следниве резултати:

Зенит - Бриж 1:2
Челси - Севиља 0:0
Лајпциг - Башакшехир 2:0
Рен - Краснодар 1:1

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Фудбал

Симеоне: Не е можно, Диего не може да умре

Read more

Конте: Црвениот нѐ исфрли од колосек

Read more

Зидан: Реал против Интер го одигра најдобриот меч досега

Read more

ФИФА: Минута молк за почит кон Марадона пред денешните фудбалски натпревари во ЛШ

Read more

Спорт

Симеоне: Не е можно, Диего не може да умре

Читај повеќе

Ефремовски: Да ги добиеме двата натпревари во Талин, тоа се моите желби

Читај повеќе

Конте: Црвениот нѐ исфрли од колосек

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Реал против Интер го одигра најдобриот меч досега

Читај повеќе

Вардар загуби од Кјелце

Читај повеќе

ФИФА: Минута молк за почит кон Марадона пред денешните фудбалски натпревари во ЛШ

Читај повеќе

Почина Диего Марадона

Читај повеќе

Матиќ спас за српскиот фудбал гледа во Видиќ

Читај повеќе

Познати полуфиналистите во фудбалскиот куп

Читај повеќе