УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Јунајтед и со Роналдо падна во Берн, куп пенали во Севиља

Манчестер Јунајтед и Севиља не ги потврдија фаворитските улоги и на отворањето од новата сезона во Лигата на шампионите едните загубија, а другите ремизираа дома.

„Црвените ѓаволи“ стартуваа со Кристијано Роналдо во составот и уште во 13. минута најавија победа на гостувањето во швајцарски Берн кај Јанг Бојс. Но, потоа во 35. минута Арон Ван-Бисака заработи директен црвен картон поради остар старт и ги остави своите играчи со десетмина да го бранат минималното водство.

Иако непознат и неатрактивен противник, сепак Јанг Бојс како актуелен швајцарски шампион ја искористи играчката предност и со голот на камерунскиот репрезентативец Муми Нгамалју во 66. минута го израмни резултатот.

Домашните не се откажаа и успеаја дури и да победат и тоа благодарение на Американецот Џордан Сибачо кој длабоко во судиското надополнување ја смести топката во мрежата на Давид де Хеа.

На „Рамон Санчес Писхуан“ публиката виде дури четири пенали од кои три беа за гостинската екипа која промаши дури двапати.

Прво во 13. минута пеналот на Карим Адејеми заврши крај десниот дирек, но осум минути подоцна Лука Сучиќ беше прецизен од истата позиција за водство на гостите од Австрија. 

Неверојатно, но во 37. минута Салцбург доби и трет пенал. Сучиќ повторно ја презеде одговорноста, но овој пат неговиот удар ја затресе десната статива.

Три минути пред паузата по одлука на ВАР пенал доби и Севиља, а успешен реализатор беше Иван Ракитиќ израмнувајќи на 1:1.

Само што почна вториот дел, во 50. минута Јусеф Ен Несири доби втор жолт за исклучување, но и покрај играњето со десетмина на Севиља гостите не успеаја да постигнат победнички гол.

Останатите натпревари се играат вечерва од 21 часот.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе