Јункер доаѓа во Македонија

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната турнеја во регионот по повод Стратегијата за проширување на ЕУ со земјите од Западниот Балкан.

Република Македонија е прва земја од оваа серија посети.

Претседателот на ЕК, Јункер ќе има средба со премиерот Зоран Заев. По тет-а-тет средбата меѓу премиерот Заев и претседателот на ЕК Јункер, делегацијата на Владата ќе одржи и пленарна средба со делегацијата на ЕУ.

Програмата на оваа работна посета во Владата ќе заврши со заедничка прес конференција на премиерот  Зоран Заев и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, која ќе се одржи во 14.35 часот.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Македонија

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Read more

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Read more

ВМРО-ДПМНЕ: ДКСК да испита и отвори случај за џипот на Филипче, крие ли имот на друго име?

Read more

Хрватска испраќа канадер за да ѝ помогне на Македонија во справувањето со пожарите

Read more
 

Вести

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ДКСК да испита и отвори случај за џипот на Филипче, крие ли имот на друго име?

Читај повеќе

Бизнисменот Радомировиќ пронајден застрелан покрај автомобилот, до него имало пиштол

Читај повеќе