НБА 2020/21

Јута го среди шампионот Лејкерс

Екипата на Јута Џез го победи бранителот Лос Анџелес Лејкерс со 25 поени разлика во најинтересниот натпревар од програмата ноќеска во НБА.

Победата над актуелниот шампион кошаркарите на Јута ја остварија со одличната игра во втората и третата четвртина кои ги добија со 15 односно 10 разлика.

Ниту еден кошаркар не ја мина границата од 20 поени. Најефикасен на натпреварот беше Леброн Џејмс од поразениот табор со 19 поени, додека кај Јута по 18 постигнаа Џордан Кларксон и Французинот Руди Гобер.

Remote video URL

Лејкерс го доживеа 11-тиот пораз сезонава со што останува на 3. место во Западната конференција со скор од 22-11. За актуелниот шампион ова беше и четврти пораз во низа откако претходно загуби од Бруклин, Мајами и Вашингтон.

Јута и натаму доминира на Западот со скор од 26-6, а всушност „Џезерите“ засега имаат најдобар скор во цела лига.

Резултати:
Атланта Хокс - Бостон Селтикс 127:112
Кливленд Кавалирс - Хјустон Рокитс 112:96
Индијана Рејсерс - Голден Стејт Вориорс 107:111
Чикаго Булс - Минесота Тимбервулвс 133:126 прод.
Мајами Хит - Торонто Репторс 116:108
Њу Орлеанс Пеликанс - Детроит Пистонс 128:118
Оклахома Сити Тандер - Сан Антонио Спарс 102:99
Феникс Санс - Шарлот Хорнетс 121:124
Јута Џез - Лос Анџелес Лејкерс 114:89

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Кошарка

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Read more

Торонто казнет со 25 илјади долари поради одморање на здрави играчи

Read more

Кари го доби шутерскиот дуел со Тејтум, но не и победата

Read more

Јокиќ е незапирлив МВП

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе