СЕРИЈА А 2019/20

Јуве бара прекин и титула, Лацио не сака да чуе

Клубовите од Серија А одржаа виртуален состанок на кој дискутираа за иднината на прекинатата сезона.

На состанокот се судрија претставниците на Јувентус и Лацио, двата водечки клуба чија разлика е само еден бод. Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, цели кон целосен прекин на првенството и Скудетото да биде доделоно на првопласираниот тим во моментиот, а тоа е токму неговиот Јувентус.

На такво нешто, нормално, немаат намера да се согласат од таборот на Лацио. Претседателот Клаудио Лотито ги убедувал останатите дека неговите извори велат дека епидемијата полека се намалува и поради тоа првентсвото ќе може наскоро да продолжи.

Tuttosport во детали ја открива нивната виртуелна препирка:

„Ги гледате ли податоците? Кај и да е ќе се повлече! Го знам тоа бидејќи зборувам со доктори кои се експерти и кои се во првите редови, а не со докторите од клубовите“, рекол Лотито.

На тоа Ањели одговорил: „Абе ајде, сигурно: сега стана и експерт виролог“.

По 26 кола во Калчото лидер е Јуве со 64 бодови пред Лацио со 63, додека трет е Интер со 54, но и со натпревар помалку.

реклама

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе