Јуве без ЛШ не може да си го дозволи Роналдо

Јуветус пред себе има голем проблем бидејќи му виси пласманот во Лигата на шампионите, а евентуален неуспех би значел и разделба со Кристијано Роналдо.

По синоќешната бламажа среде Торино против Милан, „Бјанконерите“ паднаа на 5. место во Серија А излегувајќи од зоната која гарантира место во европската елита.

Без настап во Лигата на шампионите приходите на клубот зачително ќе се намалат, а Calciomercato тврди дека при такво сценарио првата жртва која Јуве ќе биде принуден да ја направи ќе биде разделба со скапиот Роналдо.

Дури и Јуве да може да си го дозволи Португалецот, тешко веројатно е дека самиот играч ќе сака да остане ако се знае неговата екстремна желба за поставување рекорди токму во Лигата на шампиони.

Проблем е што неговиот агент Жорже Мендеш тешко ќе најде клуб кој би се согласил да му ја плаќа платата која Роналдо ја зема во Јуве. Порано тоа немаше да биде проблем, но иако Роналдо е Роналдо, сепак има 36 години.

Сезонава со 27 голови е најдобар стрелец во Серија А и со три кола до крајот има шанси да ја однесе „Старата дама“ во елитата на европскиот фудбал. Јуве со 69 бодови е само бод зад четвртото место кое го држи Наполи, а до крајот на сезоната го чекаат Сасуоло (гости), Интер (дома) и Аталанта (гости).

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Фудбал

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Read more

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Read more

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Read more

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Read more
 

Спорт

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Читај повеќе

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Читај повеќе

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Читај повеќе

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Читај повеќе

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Читај повеќе