Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Во Италија на големо се шпекулира дека Јувентус е подготвен летово да го продаде полскиот голман за да го донесе младиот Донарума од ривалот Милан.

Како што пишува Tuttosport, за Војчех Шченсни има и тоа како голем интерес, па на „Старата дама“ нема да ѝ биде тешко да најде купец. Засега неименувани клубови од Премиер лигата и од Бундеслигата веќе го изразиле својот интерес. Се очекува неговата цена да биде околу 20 милиони евра.

Полјакот е најплатен голман во Серија А со плата од 6,5 милиони евра по сезона, па неговата продажба финансиски ќе му дозволи на Јуве да тргне го Џиџи Донарума, кого цела Италија го гледа како новиот Буфон.

Било каква зделка се очекува да се прави по завршувањето на сезоната. Донарума сака да игра за клуб кој се натпреварува во Лигата на шампиони, па доколку Јувентус не успее да влезе во елитата, младиот голман не би имал никаков мотив да ја промени средината. Воедно, и неговиот Милан може да се избори за место во елитата.

Токму в недела во Торино во директен дуел ќе се сретнат Јуве и Милан. На четири кола до крајот за три места во Лигата на шампиони се борат Аталанта, Јуве, Милан, Наполи и Лацио.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Фудбал

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Read more

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Read more

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Read more

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Read more
 

Спорт

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Читај повеќе

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Читај повеќе

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Читај повеќе

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Читај повеќе

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Читај повеќе