СЕРИЈА А 2020/21

Јуве со победа над Болоња се приближи до врвот

Во натпреварот кој го отвори денот во Серија А попладнево Јувентус со 2:0 ја совлада Болоња и им се врати на победите по поразот од Интер минатото коло.

Победата за „Старата дама“ ја најави Артур во 15. минута по асистенција на Кристијано Роналдо.

На вториот гол се чекаше до 71. минута кога американскиот интернационалец Вестон МекКени, проигран од Хуан Куадрадо, го дуплираше водството поставувајќи ги конечните 2:0.

Јувентус со овие три бода сега има 36 и се израмни со Аталанта на 4. место на табелата. Воедно, го искористи киксот на Милан и Интер за да им се доближи на -7 односно -5, а во прилог на Јуве е и фактот што има натпревар помалку.

За Болоња ова е 9-ти пораз сезонава со кој колово ќе го мине на 13. место со 20 бодови.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе