КОПА ИТАЛИЈА 2019/20

Јуве со спорен пенал се спаси од пораз кај Милан

„Росонерите“ се лути на главниот судија кој дури и по прегледувањето на ВАР одлучи со пенал со судиското надополнување да му даде шанса на Јувентус да избегне пораз.

Еден навидум интересен натпревар заврши со судиска лакрдија. Милан пропушти шанса да триумфира на првиот полуфинален натпревар губејќи го водството во судиското надополнување.

Откако првиот дел заврши без голови, со малку шанси од кои повеќето за домаќините и покрај тоа што контролата ја имаа гостите од Торино, второто полувреме донесе повеќе неизвесност.

Во 61. минута Саму Кастиљехо нафрли во гостинскиот шестнаесетник, топката беше превисока за Златан Ибрахимовиќ, но зад него налета Анте Ребиќ кој со десна од прва ја затресе мрежата на Џиџи Буфон.

Десет минути подоцна Милан остана со играч помалку откако Тео Ернандес заработи втор жолт картон по еден несмасен старт над Пауло Дибала. Французинот не само што влезе со хокеарски бодичек, туку и го згазна Аргентинецот и оправдано акумулираше втор жолт.

Милан оддолеваше држејќи го минималното водство, но една несреќна ситуација во 89. минута ја урна нивната победа. Кристијано Роналдо со ножички проба да се закани кој домашниот голман, а топката го погоди во раката Алесио Ромањоли кој беше и свртен со грб и во скок.

Главниот судија Паоло Валери се консултираше со ВАР, а и покрај тоа што се работеше за слободен пад, односно за рака во природна положба која според новите правила на ФИФА не се суди, тој покажа на белата точна на огромно негодување на полниот „Сан Сиро“.

Роналдо беше сигурен егзекутор и го постигна дури осмиот гол од белата точка сезонава.

Реваншот во Торино е закажан за 4 март.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Фудбал

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Read more

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Read more

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Read more

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Read more

Спорт

  • play_arrow

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Читај повеќе

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Читај повеќе

Халеп конечно го освои Вечниот град

Читај повеќе

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Читај повеќе

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Читај повеќе

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Читај повеќе