СУПЕРКОПА ИТАЛИЈАНА 2020

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Пирло го доби дуелот со Гатузо за прв пехар сезонава, дуел на кој играше и нашиот Елиф Елмас кој сепак остана со празни раце.

Јувентус ја освои својата рекордна деветта титула во италијанскиот Суперкуп откако синоќа со 2:0 го совлада тимот на Наполи.

Првите 45 минути беа без голови, а Јувентус победата ја најави во 64. минута кога по едно нафрлување во шестнаесетникот на „Партенопеите“ настана мешаница, топката дојде до Кристијано Роналдо на кој од петерецот не му беше тешко да ја затресе мрежата.

Три минути подоцна Џенаро Гатузо се реши веднаш да реагира со измена, а на теренот влезе македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, кој сепак не успеа да му помогне на својот тим.

Елмас во дуел со Артур

Во 80. минута Наполи пропушти колосална шанса да се врати во игра. Лоренцо Инсиње беше фаулиран за пенал, кој беше доделен со интервенција на ВАР, но истиот играч успеа да го промаши целиот гол.

Вториот гол за Јуве дојде длабоко во судиското натпреварување по контра напад која Наполи буквално со сите фудбалери напаѓаше, дури и голманот Давид Оспина, а тоа го искористи нововлезениот Алваро Мората запечатувајќи ја победата.

Натпреварот се одигра пред празни трибини на „мапеи“ стадионот во Реџо Емилија, прв пат на оваа локација.

Јувентус ја освои својата 9-та Суперкуп титула, па сега е лидер на вечната листа со две повеќе од Милан. Наполи остана на своите две титули, а ова им беше им втор пораз.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе