Јувентус го откри дресот за новата сезона

Домашниот дрес на Јуве за наредната 2022/23 сезона ѝ беше претставен на јавноста, а првите впечатоци се позитивни.

На прв поглед не е јасна инспирацијата зад дизајнот, бидејќи прилично е различен од стандардниот дизајн на Јуве кој е попроста верзија на клупските бои.

Опишани од производителот Adidas како „продолжување на наследството на постојано реинвентирање“, назабените монохроматски ленти се формираат од серија триаголници, засновани на „пет триаголници што сочинуваат ѕвезда“ и се толкуваат како „магичен симбол... за да ја претставуваат магијата на стадионот 'Алијанц'“.

Remote video URL

„Јувентус е клуб познат по својата традиција, но и по тоа што е смел и прогресивен. Со овој дрес сакавме да ѝ оддадеме почит на гордата историја на клубот и воедно да внесеме нов и уникатен елемент кој ги обединува клупската заедницата со суптилната референца на неговиот дом“, објасни главниот дизајнер на Adidas, Марко Омиколи.

„Дресот ги користи исконските бои на Јувентус, црната и белата“, се додава во соопштението на клубот, „со инкорпорирање на привлечни и иновативни графики, кои го земаат својот триаголен облик од истата геометриска фигура која е составен дел од архитектонската структура на стадионот“.

Јуве игра на „Алианц“ стадионот од 2011 година, а со новиот дрес ќе дебитира токму на тоа место во понеделник кога Лацио ќе гостува во Торино од 20:45 часот. Дресот како реплика е веќе достапен за нарачка, додека продажбата на оригиналната верзија ќе започне на 8 јули.

реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Фудбал

Милевски: Се надевам на многу позитивни работи во периодот што ни следува

Read more

Малдини го предизвика Интер: Милан прв ќе стигне до втора ѕвезда

Read more

Милевски го објави списокот со фудбалери за јунските натпревари од Лигата на нации

Read more

Леао е МВП на сезоната во Серија А

Read more
 

Спорт

Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн Цермат на швајцарските Алпи

Читај повеќе

Милевски: Се надевам на многу позитивни работи во периодот што ни следува

Читај повеќе

Малдини го предизвика Интер: Милан прв ќе стигне до втора ѕвезда

Читај повеќе

Милевски го објави списокот со фудбалери за јунските натпревари од Лигата на нации

Читај повеќе

Леао е МВП на сезоната во Серија А

Читај повеќе

Ибрахимовиќ: Ова е за Рајола. Ќе ми кажеше да играм уште 10 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Вориорс го преживеаја лудото шоу на Дончиќ - една победа ги дели од финалето

Читај повеќе

ПСЖ сака да се ослободи од Нејмар, но кој би го платил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Гвардиола: Се јавив во Реал и ми дадоа добар совет

Читај повеќе